Za namową AGROunii posłowie interweniują ws. ptasiej grypy

19.04.2021

agrounia.pl - news

Pierwsi parlamentarzyści za namową AGROunii zainteresowani rozwiązaniem problemów związanych z ptasią grypą.

 

AGROunia od początku stoi w obronie rolników z okolic Żuromina, gdzie wybitych ma być kilkadziesiąt milionów ptaków. Na miejscu pojawiają się problemy. Brak gazu do uśmiercania zwierząt, brak rąk do pracy, by wywozić padłe zwierzęta.

Skala jest tak ogromna, że rolnicy mogą nie dostać odszkodowań.

 

AGROunia na bieżąco informuje o zaniedbaniach: niedziałające maty do dezynfekcji na drogach, nieżywe ptaki leżące na jezdni – to tylko niektóre z problemów.Konsekwencją tej epidemii będą skokowe podwyżki cen drobiu.

 

Michał Kołodziejczak, wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty oraz posłowie Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak odbyli szereg spotkań w regionie. Na końcu zorganizowali wspólną konferencję prasową.

 

Spotkali się m. in. z wojewódzkim lekarzem weterynarii na Mazowszu Pawłem Jakubczakiem. Podczas spotkania lekarz przyznał, że wnioskowali o pomoc do wojska, jednak dwukrotnie dostali odmowę. Dodatkowo przyznał, że zarezerwowanych pieniędzy na walkę z ptasią grypą oraz na odszkodowania jest za mało, dlatego w najbliższych dniach będzie wnioskował o dodatkowe środki.

 

Odbyły się także rozmowy z hodowcami drobiu. Obawiają się oni, że nie dostaną sprawiedliwych odszkodowań, o co od samego początku apeluje AGROunia.

 

Na kolejne spotkanie przybyli samorządowcy: Andrzej Szymański Burmistrz gm. Bieżuń, Jacek Grzybicki Wójt gm. Kuczbork oraz Jacek Kołodziejewski Wójt gm. Lutocin.

 

Podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak wskazywał, priorytetem państwa powinny być sprawiedliwe odszkodowania dla hodowców oraz jak najszybsze powstrzymanie ptasiej grypy w regionie. Powiedział także, że skutki tej epidemii odczują konsumenci. Ceny drobiu będą szybować, a oddbije się to na najbiedniejszych Polakach.

 

Posłowie Lewicy zadeklarowali, że zaproponują powołanie zespołu sejmowego ds. monitorowania wypłaty odszkodowań w związku z ptasią grypą.

 

 

Powrót do listy aktualności