Wizyta na Lubelszczyźnie

02.06.2022

agrounia.pl - news

W czwartek odwiedziliśmy wschodnią część Lubelszczyzny. Dzień rozpoczęliśmy konferencją przed Ratuszem na Rynku w Zamościu. Główne tematy to uzdrowienie handlu i rosnące koszty energii opałowej. Przedstawieni zostali członkowie koordynujący działania na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Piękna zamojska Starówka, pełna zarówno mieszkańców, jak i turystów, to idealne miejsce, aby spotkać się z ludźmi. Nasi działacze rozdawali jabłka, dyskutowali i wymieniali poglądy z przechodniami. Pozwoliło nam to dogłębnie poznać obawy i potrzeby mieszkańców regionu.

Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w gospodarstwie szklarniowym Rafała Kargola. Prężnie rozwijające się pokoleniowe gospodarstwo w obliczu fatalnej sytuacji na rynku i ekstremalnie rosnących kosztów już niedługo może mieć problemy z utrzymaniem produkcji.

W odpowiedzi na liczne zgłoszenia, spotkaliśmy się również z przedstawicielami regionalnych samorządów. Okoliczni burmistrzowie i wójtowie skarżą się na rosnące koszty utrzymania podległych im szkół, urzędów i obiektów infrastruktury. W niektórych gminach przy obecnych cenach wydatki na opał wzrosną 5-krotnie. Włodarze skarżą się również na trudności w sprawowaniu funkcji na terenie zdominowanym przez partię rządzącą. Gminy, które pozostają niezależne, są dyskryminowane przy alokacji środków i dotacji, a nawet podczas oficjalnych uroczystości na szczeblu powiatowym czy wojewódzkim.

Zwieńczeniem dnia było spotkanie otwarte w Tomaszowie Lubelskim. Na spotkaniu obecni byli zainteresowani mieszkańcy całego regionu. Michał Kołodziejczak przedstawił wizję zdrowego silnego państwa, jaką promuje w swoich założeniach Agrounia. Głos zabrali również koordynatorzy wojewódzcy i regionalni. Był to wstęp do długiej owocnej dyskusji o przyszłości zarówno regionu, jak i całego kraju.

Zapis konferencji na Rynku:https://fb.watch/dwOeUzOQKW/

Powrót do listy aktualności