Okupacja starostwa. AGROunia obroniła wiejską szkołę

31.08.2021

agrounia.pl - news

 

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, Andrzej Waszczuk koordynator AGROunii na Lubelszczyźnie stanęli razem z Piotrem Ikonowiczem, działaczem społecznym na rzecz praw człowieka, rodzicami i uczniami w obronie najstarszego w województwie mundurowego LO w Dubience. 
 

Lokalne władze (koalicja PSL i PIS) chciały zamknąć szkołę na Lubelszczyźnie. Uczniowie na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego dowiedzieli się, że mają szukać innej szkoły. Jeszcze dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego uczniowie nie wiedzieli, czy zostanie utworzona pierwsza klasa, czy będą mogli w tym roku szkolnym przystąpić do matury. 
 

- To jest wynik niszczenia polskiej wsi. Najpierw się likwiduje gospodarstwa, małe sklepy, teraz szkołę. To jest niszczenie wsi. To jest brak pomysłu polityków na takie miejsca - mówił Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej pod szkołą. 
 

Po konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, Andrzej Waszczuk, Piotr Ikonowicz, uczniowie i ich rodzie udali się na sesje rady gminy Dubienka, a następnie do starostwa powiatowego w Chełmie, gdzie urzęduje odpowiedzialny za podjęcie decyzji o zamknięciu szkoły, starosta Piotr Deniszczuk. 
 

W starostwie Deniszczuka nie było. W rozmowie z sekretarką przyznał, że “znajduje się w terenie”. Nikt nie zamierzał opuszczać starostwa bez rozmowy z Piotrem Deniszczukiem. Na miejscu pojawili się pierwsi funkcjonariusze policji. 
 

Michałowi Kołodziejczakowi udało się otrzymać numer do starosty. Piotr Deniszczuk powiedział, że młodzież ma sobie szukać nowej szkoły i niech przestanie pajacować. 
 

Podjęliśmy decyzję o okupacji starostwa. O wydarzeniach powiadomione zostały media, zwołaliśmy konferencję prasową. 
 

Budynek starostwa został zamknięty. Na miejsce cały czas przyjeżdżały kolejne oddziały policji. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni do budynku. Jeden z wywiadów nagrywany był przez szybę. 
 

W końcu udało nam się porozmawiać z wojewodą lubelskim. Usłyszeliśmy słowa, na które wszyscy czekali: Szkoła rozpocznie 1 września rok szkolny. Od czwartku będą odbywać się lekcje. 
 

- To jest sukces. To jest wasz sukces, to co się stało. To jest sukces całej społeczności. Pokazaliśmy, że można. Jutro będzie rozpoczęcie roku szkolnego - mówił Michał Kołodziejczak. 

 

- Wojewoda powiedział, że starosta, likwidując pierwszą klasę i odwołując panią dyrektor, przekroczył prawo. Wojewoda w trybie nadzoru unieważni te decyzje - dodał Piotr Ikonowicz. 

 

Po całym dniu lider AGROunii wraz z uczniami i ich rodzicami złożyli kwiaty na kopcu Bitwy pod Dubienką we wsi Uchańka. To tam w 1792 roku Tadeusz Kościuszko i jego armia stawiła czoła dużo większej armii rosyjskiej. 

 

Jako AGROunia nie pozwolimy na to, żeby wiejskie szkoły były zamykane i nie pozwolimy na dyskryminowanie mieszkańców wsi. Tereny wiejskie muszą mieć dobre szkoły, dobre drogi i dobre przychodnie.
 

Relacje: 

 

https://fb.watch/7KZ3O6eWCF/
https://fb.watch/7KZ4ikJMsE/
https://fb.watch/7KZ4-UfMqk/
https://fb.watch/7KZ6-ZeiKY/
https://fb.watch/7KZ82i2kS5/
https://fb.watch/7KZ8SbbWx4/
https://fb.watch/7KZhtS51-f/
https://fb.watch/7KZiixLjkB/
https://fb.watch/7KZj7foalm/
https://fb.watch/7KZjV9hIgU/

Powrót do listy aktualności