24-godzinna blokada. Kuznocin, woj. mazowieckie 

24.08.2021

agrounia.pl - news


24 sierpnia w miejscowości Kuznocin koło Sochaczewa (skrzyżowanie DK 50 i DK 92) o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy 24-godzinną blokadę. 


- 7000 hektarów, ponad 750 gospodarstw, 1250 nieruchomości, domy pomocy społecznej, kościoły, cmentarze, a także ziemia pierwszej, drugiej i trzeciej klasy, czyli jedna z najlepszych ziem w Polsce, to wszystko ma zostać zabetonowane. Zabetonowane za rekompensaty. Ci ludzie za najlepszą ziemię otrzymują ceny, za którą może będą w stanie kupić hektar lasu. Co ci ludzie mają zrobić? Zbudować szałas w lesie? Zbierać jagody? Polować na dzikie zwierzęta? Przecież to są rolnicy, to są ludzie. Jak się ich traktuje? Czy to jest poważne podejście państwa do społeczeństwa? - mówił Adrian Stępień, działacz AGROunii o problemach mieszkańców z terenów, gdzie planowana jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). 

Policjanci w Kuznocinie nie chcieli pozwolić na legalnie zgłoszone zgromadzenie. Na miejscu protestu pojawił się Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, który wyprowadził rolników na drogę. 

- Mieliśmy zgłoszony protest pod Sochaczewem. Policja od samego początku utrudniała, mówiła, że nie można, że to jest łamanie prawa. To policja złamała prawo, nie pozwalając nam normalnie wychodzić na drogę. Przyjechaliśmy i robimy to, co do nas należy - wprowadzamy ludzi na ulicę. To jest święte prawo do zgromadzeń, prawo konstytucyjne. Jeżeli policja jest nieprzygotowana, to pokazuje, w jakim stanie jest to państwo. Pokazuje też, że można było przetrzymać rolników kilka godzin poza drogą. Nie ma na to naszej najmniejszej zgody - mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Relacje z Kuznocina:

https://fb.watch/7FQC1K70jO/
https://fb.watch/7FQDhncF-C/
 

Powrót do listy aktualności