24-godzinna blokada. Czaplinek, woj. mazowieckie 

25.08.2021

agrounia.pl - news


25 sierpnia o godzinie 9:00 rozpoczął się 24-godzinny protest AGROunii oraz Związku Sadowników RP.  Początkowo protestujący pojawili się pod zakładem przetwórczym, po czym przeszli do blokady DK 50 na wysokości miejscowości Czaplinka. 

- Jesteśmy w symbolicznym miejscu. Pod zakładem w większości zgromadzili się producenci jabłek. Nasza sytuacja jest dramatyczna. Od kilku lat mamy do czynienia z niskimi cenami za nasze produkty, zarówno na rynku przetwórczym, jak i deserowym. Ceny są nieadekwatne do kosztów produkcji, które rosną w zastraszającym tempie. Sytuacja ta ma swoje przyczyny: polscy sadownicy od kilkudziesięciu lat byli największym eksporterem na rynku jabłek na rynek rosyjski i białoruski. Kraje te to najistotniejsi importerzy jabłek na świecie. Niestety, z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od tego rynku przez decyzje polityczne. Nie rozumiemy polityki poprzedniego i obecnego rządu. (...) Jesteśmy w symbolicznym miejscu, przed zakładem, który jest wrzodem na ciele polskiego sadownictwa. Z tego miejsca steruje się rynkiem przetwórstwa jabłek w Polsce - mówił Łukasz Sosnowski, działacz AGROunii. 

Na blokadzie pojawił się lider AGROunii, Michał Kołodziejczak. 

- To, że trzeba działać, to wiadomo. Trzeba wywrzeć presję na tych, co rządzą, bo oni mogą poustawiać firmy. Sytuacja jest trudna nie tylko w jabłkach, nie tylko u sadowników, ale tak naprawdę w coraz większej ilość branż. To, co dzieje się w handlu i przetwórstwie zaczyna nas powoli dobijać - mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Relacje:

https://fb.watch/7FZjnbzYoe/
https://fb.watch/7FZmjSCoh9/
https://fb.watch/7FZmRaLo4n/
https://fb.watch/7FZnsUqgZ8/
https://fb.watch/7FZnZyu9mY/
https://fb.watch/7FZoqisPFE/
https://fb.watch/7FZpoJJfIm/
https://fb.watch/7FZqiSOkdT/
https://fb.watch/7FZrZQ6cOj/
https://fb.watch/7FZsv8pd16/ 

Powrót do listy aktualności